ברוכים הבאים לאתר !

תפריט ניווט
· תפריט ראשי
· דף הבית
· ארכיון כתבות
· הורדות
· קישורים
· פורומים
· סטטיסטיקות
· סקרים
· צור קשר
· תקנון
· חפשו אותנו בפייסבוקחפשו אותנו בפייסבוק

· חשבון המשתמש
· החשבון שלי
· שלח כתבה/מאמר
· יומן
· הודעות פרטיות
· רשימת חברים

· אפשרויות באתר
· הדפסת כתבות
· חיפוש
· ניהול

מי מחובר
יש כרגע, אורח(ים) ו, חבר(ים) שכרגע מחוברים לאתר.

שלום אורח/ת, באפשרותך להרשם בחינם על ידי לחיצה כאן

מערכת קהילות הפורומים באתר:
מועדון השחמט הרצליה

http://www.HerzliyaChessClub.com :: צפייה בנושא - מחשבות על הדרכה בשחמט
 שאלות ותשובותשאלות ותשובות   חיפושחיפוש   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   כרטיס אישיכרטיס אישי   התחברהתחבר 

מחשבות על הדרכה בשחמט
עבור לעמוד 1, 2  הבא

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    מפתח הפורומים -> דיון כללי
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
UriBlass
משתמש ותיק

הצטרף בתאריך: 28/05/2007

הודעהנשלח: 7:43 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: מחשבות על הדרכה בשחמט תגובה עם ציטוט

בכל תחום שלומדים בבית ספר או באוניברסיטה לא מספיקה נוכחות בהרצאות.
צריך לעבור בחינות על החומר שנלמד,ומקבלים ציון.

ממה שידוע לי מי שלומד שחמט לא צריך לעבור בחינות על החומר שנלמד(אולי יש מקום שבו יש בחינות אבל לא ידוע לי).
אני חושב שרצוי לבנות מערכת של בחינות בשחמט ששחקנים יקבלו דרגה על הידע שלהם בשחמט שתהיה דרגה נפרדת מדרגה שחמטית.

השאלות בבחינה ילקחו מקבוצה סגורה ידועה מראש ,וכל שאלה תכלול דיאגרמה שיהיה צריך לתת מסע והסבר מילולי(או על תוכנית אסטרטגית או על טקטיקה או על הערכת עמדה,ואפשר גם לבקש הסבר על חשיבה נכונה באותה עמדה שאומרת לא רק איזה מסע לבחור אלא גם מה להביא בחשבון ולפסול)..

לדעתי אפשרות ללמוד חומר ולגשת לבחינות ולהצליח בהן יכולה לעודד אנשים נוספים ללמוד שחמט,ואני מאמין שאילו היתה אפשרות כזאת שהייתי ילד הייתי משתמש בה, והייתי מגיע לרמה שחמטאית גבוהה יותר.

אני חושב שבנית מערכת כזאת יכולה לעודד יותר שחקנים לשחק שחמט.
אני מאמין ששחמט הוא בעיקר משחק של ידע,ובחירה חכמה של שאלות יכולה להיות כזאת שיהיה מתאם גבוה בין דרגה ששחקן מצליח להשיג בידע שחטאי, ודרגה שאותו שחקן מצליח להשיג בשחמט.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
sk
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 7:59 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שחמט בדומה לכל ספורט אחר אישי או קבוצתי,מבוסס על הישגיות-מבחן התוצאה.
התוצאה היא הישגיו של השחקן בתחרויות,המקנים לו מד כושר ודרגות.
סביר להניח שהשגיו של השחקן הם פועל יוצא של הידע שלו-למשל ידע תאורטי נרחב.
גם באקדמיה יש שני סוגי סטודנטים-סטודנט הנבחן ומקבל ציון על הישגו במבחן או בעבודה שהגיש-התואר הוא מיקבץ של ציוני הקורסים שעל הסטודנט ללמוד ולהבחן או להגיש מטלות.
הסוג השני הוא סטודנט"שומע חופשי",כשמו כן הוא ואין לו כל מחוייבות של בחינות ועבודות.
חייבת להיות מדידה כמותית כלשהיא של הידע כדי להעניק תואר או דרגה.
למשל בקורס "מדריכי שחמט" שנערך השנה בהרצליה, נדרשו 16 החניכים לשתי מטלות כדי לקבל את התעודה-עבודת גמר בנושא שחמטי,ומבחן בחוקי שחמט.
לא כל בעל ידע נרחב בשחמט,אפילו רב-אמן מתאים להיות מדריך שחמט,ולא כל בעל ידע נרחב בשחמט כולל רב-אמן מתאים להיות מנהל או שופט בתחרויות שחמט.כמו כן גם לא כל בעל ידע נרחב במתמטיקה או היסטוריה מתאים להיות מורה,עליו ללמוד "לתעודת הוראה,"להגיש מטלות וכן להבחן.
בהצלחה!
חזור למעלה
avnerchess
משתמש ותיק

הצטרף בתאריך: 13/11/2009

הודעהנשלח: 9:01 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

למרות שיש הטוענים כי גם בעלי חיים משתעשעים אצל בני האדם ערך השעשוע הוא גדול מאוד.
(יחסי מין עם אמצעי מניעה כדוגמא קיצונית - שאר בעלי החיים עוסקים ברבייה)
וספורט (כולל שחמט) הוא אמצעי שעשוע מוצלח אפילו עד כדי הסתפקות בצפייה (ראה רייטינג הצפיה במשחקי המונדיאל בכדורגל) במיוחד כאשר מתווספות אליו תחושת השייכות וסממני התחרות.
כדי להצטיין בשעשוע הספורט יכול מי שרוצה ללמוד ולהתאמן. (אגב, זה שעשוע בפני עצמו).

אין צורך במדידת הידע בספורט (בניגוד , אולי, לאקדמיה) . המדידה תעשה באמצעות התוצאה בין אם היא בגמר המונדיאל ובין אם היא ביום שישי בשכונה. גם כאשר התוצאה במשחק / תחרות / עונה לא טובה לשחקן (קבוצה) מסוימת - תמיד יש את השבת הבאה / התחרות הבאה / העונה הבאה. הטובים באמת יגיעו לנבחרת והמשתעשעים ייהנו מעצם העיסוק הספורטיבי.

אשר למדריכים, נראה לי שכולם מסכימים שמדריך טוב אינו חייב להיות שחקן מצטיין בעצמו וברור שכדי להיות מדריך טוב צריך מעבר לידע גם יכולת העברת הידע ויכולת הנעת המודרך.
לשם השוואה פרגוסון מוריניו ושאנקלי (ואברם) היו שחקני כדורגל בינוניים .
מדריכים כן צריכים לעבור הערכה ומדידה לשם האמנת כמדריכים (כמו שנדרשת תעודת הוראה) כי מדריך גרוע עלול לפגוע בכשרון המודרך.

אגב , אורי,
ראית את ספריו של יוסופוב ? (יצאו כבר 4 בסדרה של 9)
]הם בנויים במתכונת של נושא שחמטאי ברמה מוגדרת שהתלמיד צריך ללמוד באמצעות מציאת פיתרון לעמדה ללא קריאת ההסבר שייעשה אח"כ ובסוף הפרק בחינה עם ציונים. אם הבנתי מדבריך במקום אחר אתה אוטודידאקט ולכן סדרה זו אולי מתאימה לך גם היום.
http://www.qualitychess.co.uk/docs/14/artur_yusupovs_awardwinning_training_course/

נערך בפעם אחרונה על-ידי avnerchess בתאריך 9:14 ,17 05 2010, ב', נערך בסך הכל 2 פעמים
חזור למעלה
UriBlass
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 9:12 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אכן חייבת להיות מדידה כמותית של הידע כדי להעניק דרגה, ומה שאני מציע זה להעניק דרגות שונות בידע שחמטאי על סמך בחינות.

כמובן שקודם צריך לחבר את הבחינות הרלבנטיות שהמטרה היא שיהיה מתאם גבוה ככל האפשר בין הצלחה בבחינה ודרגה שחמטאית..

דרגות אלו לא יהיו במקום דרגות רגילות בשחמט אלא בנוסף להן(דרגה בשחמט מודדת ידע במידה רבה אבל לא רק ידע אלא גם דברים נוספים כמו חלוקת זמן נכונה,ושחקן שלא מחלק את הזמן שלו נכון במשחק שחמט ,ונקלע לדוחק זמן חמור יכול להצליח בבחינות יחסית יותר מהידע שלו).

הנקודה שלי היא שלדעתי האפשרות לגשת לבחינה ולהצליח בה יכולה לעודד שחקנים נוספים להשקיע זמן בשחמט או לעודד שחקנים קיימים להשקיע יותר זמן בשחמט.
חזור למעלה
UriBlass
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 9:17 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

avnerchess כתב:
למרות שיש הטוענים כי גם בעלי חיים משתעשעים אצל בני האדם ערך השעשוע הוא גדול מאוד.
(יחסי מין עם אמצעי מניעה כדוגמא קיצונית - שאר בעלי החיים עוסקים ברבייה)
וספורט (כולל שחמט) הוא אמצעי שעשוע מוצלח אפילו עד כדי הסתפקות בצפייה (ראה רייטינג הצפיה במשחקי המונדיאל בכדורגל) במיוחד כאשר מתווספות אליו תחושת השייכות וסממני התחרות.
כדי להצטיין בשעשוע הספורט יכול מי שרוצה ללמוד ולהתאמן. (אגב, זה שעשוע בפני עצמו).

אין צורך במדידת הידע בספורט (בניגוד , אולי, לאקדמיה) . המדידה תעשה באמצעות התוצאה בין אם היא בגמר המונדיאל ובין אם היא ביום שישי בשכונה. גם כאשר התוצאה במשחק / תחרות / עונה לא טובה לשחקן (קבוצה) מסוימת - תמיד יש את השבת הבאה / התחרות הבאה / העונה הבאה. הטובים באמת יגיעו לנבחרת והמשתעשעים ייהנו מעצם העיסוק הספורטיבי.

אשר למדריכים, נראה לי שכולם מסכימים שמדריך טוב אינו חייב להיות שחקן מצטיין בעצמו וברור שכדי להיות מדריך טוב צריך מעבר לידע גם יכולת העברת הידע ויכולת הנעת המודרך.
לשם השוואה פרגוסון מוריניו ושאנקלי (ואברם) היו שחקני כדורגל בינוניים .
מדריכים כן צריכים לעבור הערכה ומדידה לשם האמנת כמדריכים (כמו שנדרשת תעודת הוראה) כי מדריך גרוע עלול לפגוע בכשרון המודרך.

יש הבדל בין הדרכה בכדורגל והדרכה בשחמט.

בניגוד לכדורגל בו מדריך לא צריך להיות בכלל שחקן כדורגל, שחמט זה ספורט אחר.

מדריך טוב לא חייב להיות שחקן מצטיין יחסית לאנשים שהוא לא מדריך אבל צריך להיות פער רמה משמעותי בין המדריך למודרך(לטובת המדריך) .
חזור למעלה
avnerchess
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 9:19 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

UriBlass כתב:
אכן חייבת להיות מדידה כמותית של הידע ...

אני חושב, וכבר כתבתי למעלה, אחרת

הודעתך האחרונה נכתבה תוך כדי שערכתי את הודעתי הקודמת. ראה סיפא על סדרת ספרי יוסופוב.
חזור למעלה
UriBlass
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 9:20 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

avnerchess כתב:

אגב , אורי,
ראית את ספריו של יוסופוב ? (יצאו כבר 4 בסדרה של 9)
]הם בנויים במתכונת של נושא שחמטאי ברמה מוגדרת שהתלמיד צריך ללמוד באמצעות מציאת פיתרון לעמדה ללא קריאת ההסבר שייעשה אח"כ ובסוף הפרק בחינה עם ציונים. אם הבנתי מדבריך במקום אחר אתה אוטודידאקט ולכן סדרה זו אולי מתאימה לך גם היום.
http://www.qualitychess.co.uk/docs/14/artur_yusupovs_awardwinning_training_course/

לא ראיתי את הספרים האלו ויכול להיות שהם מתאימים לי.
חזור למעלה
avnerchess
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 9:26 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

מכיוון שאני מסיים כעת רק את הראשון (הבסיסי), אשמח להשאיל לך את השלישי שהוא קרוב יותר לרמתך .

אם תיכנס לאתר שבקישור תוכל להוריד פרק מכל אחד מהספרים להתרשמות
חזור למעלה
sk
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 10:11 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

גם אלי גוטמן שהביא את "הדאבל" להפועל ת"א,עד כמה שידוע לי לא היה כדורגלן בולט בליגות העליונות אם בכלל.
גם פיני גרשון,אפי בירנבוים ודן שמיר לא היו שחקני כדורסל בולטים.
רק התוצאות על הלוח מהווים מדד לכושרו של השחקן-לדוגמא אבנר לוי שחמטאי חובב,הגיע בשנה האחרונה לתחרויות שחמט וכבר השיג הכרה מדידה לאור הישגיו בתחרויות-מד כושר 1792ודרגה שלישית".
אפילו לתואר "רב",כל מועמד יהא גדול בתורה ככל שיהיה חייב לעבור בחינת הסמכה לרב.
גם בעל תואר ד"ר בחשבונאות או במשפטים חייב לעבור בחינות של מועצת רואי החשבון או לשכת עו"הד,כדי לקבל הסמכה כרואה חשבון או עו"ד,ללא קשר לידע שלו.
חזור למעלה
avnerchess
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 11:21 ,17 05 2010, ב'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

הוא שטענתי
כאשר נדרש אישור כשירות שהוא רישיון
כמו מורה בביה"ס, עיסוק בראיית חשבון, מאמן כדורגל, מדריך שחמט
אפשר לבצע מבחנים תאורטיים ומעשיים
אין צורך במבחנים ובתעודות בספורט עצמו,
התוצאה היא הקובעת וגם אם שחקן (קבוצה) מנצח בתחרות כלשהי והוא מקבל גביע.תעודה.תואר על נצחונו באותה תחרות את התחרות הבאה מחילים בתוצאת 0-0 ומעניקים גביע חדש.
תואר הכדורגלן הטוב בעולם נתון לפרשנות.
וכך גם בשחמט, המדורג ראשון לא נחשב, המדורג שני הפסיד והמדורג שלישי הוא הוא אלוף העולם. עד התחרות הבאה !!!
חזור למעלה
UriBlass
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 16:42 ,13 יוני 2010, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

avnerchess כתב:
מכיוון שאני מסיים כעת רק את הראשון (הבסיסי), אשמח להשאיל לך את השלישי שהוא קרוב יותר לרמתך .

אם תיכנס לאתר שבקישור תוכל להוריד פרק מכל אחד מהספרים להתרשמות

אם זה אפשרי מבחינתך אבוא לבקר בתחרות בהרצליה מחר ואקח ממך בהשאלה את הספר השלישי.
חזור למעלה
avnerchess
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 19:54 ,13 יוני 2010, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

המשחק שלי הוקדם ליום שישי (תיקו מוזר)
תוכל לפגוש אותי ולשאול את הספר בשבוע הבא וכמובן בכל מקום אחר

ניסיתי לענות בפרטי אבל המחשב מודיע על באגים:

לא אהיה מחר (שני 14.6) בהרצליה כי המשחק שלי הוקדם
אתה מוזמן לפגוש אותי ולשאול את הספר ביום שני בשבוע הבא
או ביום שבת בבוקר במועדון כפר סבא
או בתל אביב בשעות העבודה (לא רחוק מעזריאלי) או בהוד השרון בשעות הערב.
לתאום: 0528626967
חזור למעלה
UriBlass
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 22:14 ,13 יוני 2010, א'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

המחשב אולי מודיע על באגים אבל קיבלתי את ההודעה בפרטי.
חזור למעלה
UriBlass
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 8:16 ,16 יוני 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

sk כתב:
למשל בקורס "מדריכי שחמט" שנערך השנה בהרצליה, נדרשו 16 החניכים לשתי מטלות כדי לקבל את התעודה-עבודת גמר בנושא שחמטי,ומבחן בחוקי שחמט.
לא כל בעל ידע נרחב בשחמט,אפילו רב-אמן מתאים להיות מדריך שחמט,ולא כל בעל ידע נרחב בשחמט כולל רב-אמן מתאים להיות מנהל או שופט בתחרויות שחמט.כמו כן גם לא כל בעל ידע נרחב במתמטיקה או היסטוריה מתאים להיות מורה,עליו ללמוד "לתעודת הוראה,"להגיש מטלות וכן להבחן.
בהצלחה!

אני יכול להביע צער על זה שהקורס הדרכה שעברתי במודיעין היה ברמה נמוכה יותר מהקורס בהרצליה.
המטלה היחידה שנדרשתי לה חוץ מנוכחות בהרצאות היתה הרצאה בפני הקבוצה על נושא לפי בחירתי.

אמנם למדתי קצת על הדרכה אבל לא מספיק כדי שארגיש שיש לי ידע מספיק כדי להדריך ילדים(והקטע העיקרי שאני חושש ממנו הוא לא הקטע של שחמט אלא הקטע של משמעת)

כמעט כל הנסיון שלי בהדרכה הוא בהדרכה פרטית.
יש לי נסיון קטן בהדרכה במתנ"ס בהתנדבות של קבוצה של מבוגרים שהתפרקה די מהר(ובפועל הקבוצה מנתה רוב הזמן 2 שחקנים בלבד,ומכיון שהזמן לא התאים לאחד מהם אז זה די מהר ירד לאדם אחד)

כרגע אני מדריך באופן פרטי אדם אחד בלבד(מבוגר),והוא לא רוצה כרגע לשחק בתחרויות.

אני רוצה לציין שהתעניינתי בהשתתפות בקורס מדריכים ברחובות שנראה לי יותר רציני מהקורס במודיעין(מאחר שמטרתו המפורשת להכשיר מדריכים להדרכת ילדים) למרות שהוא לא נותן תעודה שמוכרת על ידי האיגוד אבל לצערי הקורס לא נפתח עקב מחסור במשתתפים.

לינק להודעה על הקורס

http://www.chess-il.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=15570

קראתי על אליפות בתי הספר היסודים שנערכה לאחרונה.
אני שוקל לנסות להתקבל להדרכה בבתי ספר לקראת שנה הבאה אבל אני לא בטוח אם כרגע אני מתאים,והייתי מעדיף להתייעץ עם מדריך שיש לו נסיון בזה לפני שאני בכלל מנסה.
חזור למעלה
sk
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 22:22 ,16 יוני 2010, ד'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

משה פיירניק מסר הערב כי גדי מרקוביץ מחפש לשנה הקרובה,עבור קבוצת באר-שבע שעלתה ללאומית-מדריך עוזר למאמן הקבוצה-בעל תעודת הסמכה כמדריך שחמט,בעל דרגת "מועמד לאמן" לפחות,אשר ירכז עבורו את הנתונים הבאים לפני כל משחק-נוסחים של היריבים בליגה,הכנת תאורטית,ריכוז סטאטיסטי של הישגי היריבים בשנה האחרונה,וכן ישמש כסקואטר עוזר לפיירניק במעקב אחרי כשרונות המתאימים לקבוצתו.
המדריך העוזר ישולב כשחקן מלואים בקבוצה,וימנה על צוות המדריכים של הקבוצה.
התיגמול המוצע:מנוי שנתי לבריכת שחיה,שעות הדרכה אישית ע"י רב-אמן,רכב לשנה בליסינג,ואחת לחודש ארוחה במסעדה מכובדת עם גדי ומשה לניתוח הסיבובים שנערכו והערכות לסיבובים הבאים בליגה.
גדי ומשה יערכו את הראיונות בסוף החודש,עם מועמדים מתאימים במרכז הארץ-נא להביא המלצות ותעודות המעידים על כישורי המועמד בשחמט.
בדבר פרטים נוספים והצגת מועמדות,נא לפנות למשה פיירניק ישירות,בשעות הערב המאוחרות-סודיות מובטחת!
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    מפתח הפורומים -> דיון כללי כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עבור לעמוד 1, 2  הבא
עמוד 1 מתוך 2

עבור אל:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה