ברוכים הבאים לאתר !

תפריט ניווט
· תפריט ראשי
· דף הבית
· ארכיון כתבות
· הורדות
· קישורים
· פורומים
· סטטיסטיקות
· סקרים
· צור קשר
· תקנון
· חפשו אותנו בפייסבוקחפשו אותנו בפייסבוק

· חשבון המשתמש
· החשבון שלי
· שלח כתבה/מאמר
· יומן
· הודעות פרטיות
· רשימת חברים

· אפשרויות באתר
· הדפסת כתבות
· חיפוש
· ניהול

מי מחובר
יש כרגע, אורח(ים) ו, חבר(ים) שכרגע מחוברים לאתר.

שלום אורח/ת, באפשרותך להרשם בחינם על ידי לחיצה כאן

מערכת קהילות הפורומים באתר:
מועדון השחמט הרצליה

http://www.HerzliyaChessClub.com :: צפייה בנושא - קולות מן העבר
 שאלות ותשובותשאלות ותשובות   חיפושחיפוש   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   כרטיס אישיכרטיס אישי   התחברהתחבר 

קולות מן העבר

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    מפתח הפורומים -> דיון כללי
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
danielp
משתמש סוף הדרך

הצטרף בתאריך: 01/06/2007

הודעהנשלח: 13:54 ,24 יולי 2009, ו'    כותרת הודעה: קולות מן העבר תגובה עם ציטוט

אנו מארחים באתר מועדון הרצליה שני ידידים באר-שבעיים ותיקים של מועדון הרצליה, "כוכבים" של שנות ה80, אשר אנחנו מאמינים כי יחזרו לימיהם הגדולים במהרה.

משה פיירניק היה אלוף ישראל לנוער ושחקן בקבוצה הלאומית של באר-שבע. בחודש אפריל 1984 ערכה נבחרת הצעירים של ישראל מסע משחקים לרומניה, בעקבות הזמנה שהתקבלה מפדרציית השחמט של רומניה. היה זה ארוע חשוב גם מבחינה בינלאומית לאור העובדה כי מדינות הגוש המזרחי ניתקו את הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל בעקבות מלחמת ששת הימים, כך שהזמנה לתחרות ספורט ממדינה קומוניסטית, היו לה גם שיקולים מדיניים מעבר לתחרות שחמט (רומניה הקומוניסטית בה שלט ניקולאי צ'אושסקו). הרכב הנבחרת כלל את מיכאל דיקר (לוח ראשון), דן לפן, גדי רכליס, משה פיירניק, רוני שרף ויצחק בן-מנחם. קפטן הנבחרת היה ד"ר שלמה קנדלשיין.
גולת הכותרת של המסע המוצלח שכלל 4 נצחונות מתוך 6 מפגשים היה הנצוון הכפול על אלופת רומניה "פוליטכניק" בוקרשט (4:2, 3.5:2.5).
משה פיירניק, אז בן 18, היה ממצטייני המסע, כפי שמעיד הסיום המרשים הבא שלו במסגרת המפגש הראשון מול "פוליטכניק". יריבו מיכאל מארין עשה מאז חיל והוא כיום רב אמן, מבכירי שחמטאי רומניה וחבר נבחרתה האולימפית (מ"כ בינלאומי 2583).

מיכאל מארין-משה פיירניק

21...ב4 (21...ר:ד4 מביא לעדיפות קלה לשחור) 22.ג:ב4 (22.ו3? ב3 23.רב1 פ:ג3 24.ב:ג3 צא1 וזוכה) 22...צא2 23.מהב1 מהא7?! (עדיף 23...ר:ד4 24.מה:א2 פ:ו2 25.מהא8+ מח7 26.ר:ז6+ ו:ז6 27.צ:ו2 מהז4 28.מה:ד5 מה:ו4 29.מהו3 מה:ה5 30.מו1 ר:ב2 או ר:ו2 עם סיום לא ברור) 24.פג6! (העמדה קשה לשחור כי כליו תלויים, אבל...) 24...ר:ו2+ 25.מח2 מהד7! (יחידי) 26.ר:ה4 (26.מה:א2 מהז4 27.פה7+ מח7 28.פ:ז6 ו:ז6 29.ז3 ר:ז3+ 30.ר:ז3 מה:ז3+ 31.מח1 מה:ח4+ 32.מז1 מהז3+ 33.מח1 עם שח נצחי) 26...ר:ה4 27.מה:א2 (השחור בגרעון צריח שלם מוצא הצלה מפתיעה) 27...ר:ז2!! 28.מ:ז2 (28.פה7+ מח7 29.מהב1+ רה4 והשחור זוכה) 28...מהז4+ הוסכם לתיקו.

המפגשים השחמטאיים עוררו הד ציבורי גדול ובאולם המשחקים נכח גם צבי ברוש, שגריר ישראל ברומניה. כוכב המסע היה שחקן הלוח השלישי גדי רכליס שצבר 5 נק' מ6 ומיודענו משה פיירניק עם 4 נק'.

ואיפה הוא היום? משה פיירניק בן ה43 הוא עורך פטנטים החי באושר ובעושר בבאר-שבע, מגדל ילדים, משחק בקבוצת המשנה של באר-שבע ומתרפק על זכרונות העבר עם מבט מבטיח לעתיד.
נכון להיום משה הוא בעל דרגת מועמד בכיר לאמן ומד כושר 2178.

גדי מרקוביץ היה כשרון מבטיח כנער במועדון באר-שבע. בהיותו בן 15 סיים גדי במקום השלישי באליפות הארץ הפתוחה 1985 שנערכה במכללה הטכנולוגית בבאר-שבע.
האלוף - גדי רכליס 6.5 נק' מ7, שני - חיים דרור 5.5 נק' ושלישי - גדי מרקוביץ 5 נק'.
להלן סיום נאה של גדי מהאליפות בו גבר על האמן והפסנתרן ויקטור מנייביץ.

ויקטור מנייביץ - גדי מרקוביץ
הערות: גדי מרקוביץ

17...ז5! (הלבן תכנן להבריח את הפרשים השחורים ע"י ב3 ו-ו4) 18.ר:ז5 (כמובן ש18.ו4 יפסיד ל18...ז:ח4 19.ו:ה5 פ:ה5; אך האלטרנטיבה שהעסיקה אותנו אחרי המשחק היתה 18.פו5 פו3+ 19.מז2 פ:ה1+ 20.צ:ה1 רד4 21.ב3 פה5 22.ר:ז5 פד3 ונוצרה עמדה מסחררת אך להערכתי (וייתכן שאני טועה) סיכויי השחור עדיפים) 18...פ:ב2 (18...צ:ב2 לא טוב בגלל 19.מהג1) 19.צא1 פהד3! 20.פו5 (על כל מסע של הצריח יבוא 20...רד4) 20...פ:ה1 21.צ:ה1 פד3! (טמפו חשוב) 22.צב1 (22.פ:ה7+ מו8 והלבן חסר אונים) 22...צ:ב1+ 23.פ:ב1 מהא5 24.רד2 מהב6 25.פ:ה7+ מו8 26.פו5 צב8 27.פא3 ג4?! (משכנע יותר 27...מהב2) 28.רה3 מהב4 (שוב 28...מהב2 פשוט יותר) 29.פ:ז7 מהה1+ 30.רו1 (על 30.מז2 יבוא 30...מה:ה3 ואחריו פה1+) 30...ג3 31.פו5?! (31.מהה2 ולא ברור אם שחור יכול לזכות) 31...פו4!! 32.מהג1 פה2+! והלבן נכנע במסע ה44.

ואיפה הוא היום? גדי מרקוביץ בן ה40 הוא מהנדס ב"אינטל" החי באושר ובעושר במיתר, מגדל ילדים, משחק בקבוצת המשנה של באר-שבע ושואף להגשים את משאלת חייו - להיות אמן שחמט ואף יותר מזה.
נכון להיום גדי הוא בעל דרגת מועמד בכיר לאמן ומד כושר 2240.

אנו כמובן נשתדל לסייע לשני "ידידי המועדון" בייעוץ, הכוונה והדרכה מקצועית לקבלת דרגת אמן, וכפי שאומר ד"ר שלמה קנדלשיין לכל השחקנים במועדון לאחר אכזבה במשחק: "אתם עוד צעירים".

נערך בפעם אחרונה על-ידי danielp בתאריך 7:09 ,26 יולי 2009, א', נערך סך הכל פעם אחת
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח אימייל
GM
משתמש ותיק

הצטרף בתאריך: 05/11/2008

הודעהנשלח: 9:35 ,25 יולי 2009, שבת    כותרת הודעה: מחווה תגובה עם ציטוט

לא ישנתי כל הלילה מרוב התרגשות מהמחווה אותה הענקתם למשה ולי. אני זוכר את המשחק כאילו היה אתמול. את האושר במסע פה2+ והידיעה שהוא מעלה אותי לפודיום של אליפות ישראל הפתוחה לבוגרים 1985 (זה נכון שהפודיום קרס עם עליתו של חיים דרור אבל מה זה חשוב צוחק ) האם אפשר לקבל את המשחק כולו? הייתי רוצה להעניק אותו מתנה לDB שלי. כמו כן כולי צפייה לתגובתו של פיירניק - ספק עם מישהו ישאר אדיש לה...
מב"ל - גדי מרקוביץ נשוי לשרוני ואב לארבעה ילדים אשר עדיין חולם.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
danielp
משתמש סוף הדרך

הצטרף בתאריך: 01/06/2007

הודעהנשלח: 13:43 ,25 יולי 2009, שבת    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

1. d4 Nf6 2. c4 c5 3. d5 b5 4. cxb5 a6 5. bxa6
Bxa6 6. Nc3 d6 7. Nf3 g6 8. g3 Bg7 9. Bh3
Nbd7 10. O-O Nb6 11. Re1 O-O 12. e4 Nfd7 13. Bf4
Nc4 14. Qc2 Qc7 15. Rad1 Rfb8 16. Bc1 Nde5 17. Nh4
g5 18. Bxg5 Nxb2 19. Ra1 Ned3 20. Nf5 Nxe1 21. Rxe1
Nd3 22. Rb1 Rxb1+ 23. Nxb1 Qa5 24. Bd2 Qb6 25. Nxe7+
Kf8 26. Nf5 Rb8 27. Na3 c4 28. Be3 Qb4 29. Nxg7
Qe1+ 30. Bf1 c3 31. Nf5 Nf4 32. Qc1 Ne2+
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח אימייל
GM
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 19:40 ,25 יולי 2009, שבת    כותרת הודעה: תגובת משה פיירניק תגובה עם ציטוט

תודה למועדון הרצליה על הבמה המכובדת ועל המאמץ שהושקע על-ידי התחקירנים והעיתונאי דניאל פורת. אמנם יש אי-אילו דיוקים הנוגעים לחיי האישיים (טרם מלאו לי ארבעים ושלוש, הייתי תלמיד שמינית כאשר שוחק המשחק עם מארין, אינני איש עסקים, אין שחמטאי הנשוי באושר). אבל נניח לזוטות: אני רוצה לפרוש לפניכם את הדרמה שהתחוללה מאחורי הקלעים של משחקי עם מארין, דרמה שכפסע היה בינה ובין פשיטה של סוכני המשטרה החשאית הרומנית על אולם התחרות ותקרית דיפלומטית בין שתי המדינות. למרבה המזל, הצלחתי, באמצעות התיקו רב התושייה שלי עם מארין לחלץ אותנו ממבוכה גדולה.
מעט רקע לטובת הצעירים שבכם: השנה היא 1984, ורומניה נתונה תחת שלטונו של הרודן ניקולאי צ'אוצ'סקו (שהודח בהפיכה חמש שנים מאוחר יותר והוצא להורג). לפני הנסיעה בקשה ממני נערה מהתיכון שעלתה לישראל מרומניה מספר שנים לפני כן להעביר מכתב באמצעותי לחברת ילדות שלה שנשארה בבוקרשט. הסכמתי ברצון, מבלי לחשוב על ההשלכות החמורות העלולות להיות למעשה.
היום שלפני משחקי עם מארין היה יום חופשי. עליתי אחה"צ על מונית, נתתי לנהג את הכתובת ולאחר נסיעה ארוכה שעלתה לי הון תועפות הביא אותי הנהג אל היעד. שערתי שהנוכל הוליך אותי שולל וסובב אותי סחור סחור ברחובות בוקרשט, אבל כמובן שלא יכולתי לעשות דבר בעניין. הקשתי על דלתה של אותה משפחה. הנערה הייתה נחמדה מאוד, וארחה אותי בחביבות רבה (במושגים רומניים, כמובן – המוניטין של קהילה זו מדבר בעד עצמו). למרות שפע העצות שקבלתי מגדי ריכליס, לא יצא לי שום דבר ממשי מהפגישה עם הנערה הרומנייה (אני אחסוך מהאתר המכובד של מועדון הרצליה את התיאורים הססגוניים של גדי ריכליס). מסרתי כמובן את המכתב, ושוב לקחתי מונית וחזרתי הזמן לנקודת המפגש שנקבעה לנו בעיר, משם ההסעה לקחה אותנו למעונות של אורחי המפלגה הקומוניסטית שבפאתי העיר, שם התארחנו.
למחרת התייצבנו למשחק עם פוליטכניק אלופת רומניה. יריבי היה תקוות השחמט הרומני – נער צעיר שניבאו לו גדולות. אני נזכר כיצד הוא הסביר לי באנגלית רצוצה לאחר שני המשחקים - למחרת שחקתי איתו שוב, בצבעים הפוכים, ושוב סיימנו בתיקו - כיצד בכוונתו להקדיש את חייו לשחמט. לא ראיתי טעם לשכנע אותו לנהוג אחרת – היה ברור שאין בכך תועלת.
אבל זו לא הייתה הפמליה של השגריר הישראלי שמשכה את תשומת לבי באותו יום ומנעה ממני להתרכז במשחק. הבחנתי באולם התחרות באדם לבוש במדים של המשטרה החשאית הרומנית. הפנים נראו לי מוכרות להפתיע – ואז הבנתי: זהו נהג המונית שהסיע אותי יום קודם לכן לביתה של הנערה הרומנייה. הוא נראה מגולח ומסודר – אבל לא היה לי ספק שמדובר באותו ברנש בדיוק. וכאשר ראיתי אותו מסתודד עם הקפטן של הנבחרת הרומנית, ואת שניהם מביטים בי במבט מרושע – הבנתי כי נפלתי בפח. אם אזכה במשחק נגד הנער החיוור ובעל המראה החולני, תקוות השחמט הרומני, ינוצל הסיפור מאתמול לרעתי אואשם בניסיון לשדל אזרחית מקומית לרגל לטובת ישראל. מאחר והשגריר הישראלי היה באולם, היה לי ברור שהמקומיים ינצלו את ההזדמנות לנפח את הסיפור מעל לכל פרופורציה.
היה עלי לכלכל את מעשי בזהירות. עמדתי הייתה עדיפה בעליל, ובהיותי (אז והיום) שחמטאי שוחר קרובות ולוחם ללא חת, לא עלה על דעתי להציע תיקו למארין. מה עושים? לו רק יכולתי להתייעץ עם הקפטן ולהסביר לו את המצב – אבל שלמה היה עסוק בשיחה עם השגריר. הבנתי שעלי למצוא דרך ליצור את התיקו יש מאין, כלומר, לאנוס את התיקו באמצעות כפיית שח נצחי. אבל לעזאזל – כיצד בעמדת הדיאגרמה – עמדה מורכבת עם המון כלים על הלוח – ניתן לכפות שח נצחי. ואז עלה במוחי הרעיון הנפלא שבא לידי ביטוי על הלוח.
הרומנים נשמו לרווחה. השגריר נשם לרווחה. הנער הרומני שיועד לגדולות המשיך בדרכו השחמטאית והיה לרב אמן ואילו אני – שהעדפתי למנוע את הכתמת שמה הטוב של ארצי – נמוגתי לשולי ההיסטוריה.
חזור למעלה
sk
משתמש ותיק

הצטרף בתאריך: 28/05/2007

הודעהנשלח: 1:07 ,28 יולי 2009, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

המונולוג של משה פיירניק על עלילותיו בבוקרשט בתקופת"המלחמה הקרה",בין המערב למזרח,מזכיר את הסופר הבריטי המפורסם,גון לה-קארה,או בשמו האמיתי דיוויד קורנוול.לה-קארה שרת בגרמניה כאיש ביון בכיסוי של דיפלומט בריטי ונודע ברומנים רבים מעולם הריגול.ספרו הידוע"המרגל שחזר מן הכפור" הפך לרב מכר וסרט מפורסם בכיכובו של ריצארד ברטון-סוכן הביון המפורסם בהצלחותיו מול הגוש המזרחי סמיילי,שהפך ללהיט ונתן גם את ההשראה בהמשך לסרטי גיימס בונד בכיכובו של שון קונרי
כבר מספר במאים ידועי שם בהוליווד פנו לפיירניק לכתיבת תסריט לסרט ריגול,אשר במרכזו יככב פיירניק(בהנחה כי זה שמו האמיתי ולא שם כיסוי)כאיש ביון ברומן מתח בכיסוי של שחקן שחמט.להשלמת הפאזל צפויה לככב לצידו של מ.פ.-שחמטאית ידועה ששמה חסוי בשלב זה

בסרט אמור להשתתף גם נהג המונית אשר לדברי פיירניק היה סוכן חשאי בשרות הביון הרומני,והתעניין במיוחד ...בתוצאת התיקו של פיירניק מול מארין!נהג המונית ,לאחר נפילת הגוש המזרחי,הוא כיום... מדריך שחמט בבית הורים במרכז בוקרשט,ומשחק "שחמט בכתב" עם פיירניק.ארבעת המשחקים האחרונים בינהם הסתיימו בתיקו.
מודגש-כל דמיון למציאות לגבי הדמויות המופיעות בעלילות פיירניק הוא מקרי בלבד!
חזור למעלה
GM
משתמש ותיק

הודעהנשלח: 12:51 ,4 אוגוסט 2009, ג'    כותרת הודעה: פיירניק הדמגוג תגובה עם ציטוט

מדוע האשכול "הדרן לפיירניק" פורח והאשכול "קולות מהעבר" נובל ?. מדוע מדברים רק עליו ולא עליי? ציפתי לקבלת פנים יותר חמה אני חייב לציין נבוך
חזור למעלה
sk
משתמש ותיק

הצטרף בתאריך: 28/05/2007

הודעהנשלח: 21:00 ,4 אוגוסט 2009, ג'    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אנו ערים ללחץ העצום שגדי שרוי ערב תחרות "סוף שבוע" בכפר סבא,לפיכך החלטנו לסייע לו מוראלית ומקצועית-האמן דניאל פורת נאות לבקר באולם התחרות ולעודד את גדי,כמו כן באם יהיה צורך צוות מנתחי מועדון הרצליה יסייע לו בהכנה ביתית לקראת משחקיו.
כולנו מאחלים לו הגשמת חלום חייו -תואר אמן שחמט.
בהצלחה!
ד"ש מאליהו פגשתי אותו הערב בתל-אביב בישיבת ראשי מועדוני הליגה הלאומית,לקראת פתיחת המשחקים.
נערכה הגרלת המשחקים,ולפי מיטב זכרוני קבוצתו של גדי באר שבע ג ,משחקת בסיבוב הראשון מול ראשון לציון.
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    מפתח הפורומים -> דיון כללי כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור אל:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה